דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

עמקים

חברת פינוי: איתן לידור חברת פיקוח: זאב לבנון תאריך תחילת עבודה: 05.06.2013
שטח האתר: 1000 דונם כמות מוקשים מוערכת: 120,000 שיטת הפינוי: מכני

במהלך השנים 2013 – 2014 מתבצעות לאורך עמק הירדן ועמק המעיינות באתר "עמקים" פעולות של הרמת שדות מוקשים נגד אדם שהונחו על ידי צה"ל במהלך מלחמת ההתשה בסוף שנות השישים. אתר זה הינו מהמורכבים מבין שלל האתרים בהם פועלת הרשות וחולק לשני שלבים- עמקים צפון ועמקים דרום. שדות המוקשים הינם ברובם שדות המורכבים ממוקשים נגד אדם . בשטח נטמנו מוקשים נגד אדם ונגד טנקים מסוגים שונים. השדות הונחו במקביל לגדר המערכת שנפרסה לאורך הירדן ומטרתה להוות חיץ/גבול בפני מסתננים/מחבלים שעברו מירדן.

עם השנים, ולאחר חתימת הסכם השלום עם ירדן, התבטל הצורך בשדות המוקשים והם הפכו למטרד מסוכן עבור תושבי הישובים הממוקמים לאורך הירדן. גשמים סחפו מדי פעם ופעם מוקשים לתוך שטחים חקלאיים והסכנה ארבה לחקלאים. האזור משמש גם למטרות טיול והמטיילים חשופים היו לסכנות ממוקשים.  כמו כן, חלק מפיתוח השדות החקלאיים הוגבל על ידי שדות המוקשים.

פעולות הרמת שדות המוקשים בעיצומן ומתמקדות כעת במסגרת שלב עמקים צפון. החלק הצפוני של הפעילות החל באזור שדות יעקב ונמשך דרומה עד לאזור ירדנה בית יוסף.  כיום מתמקדת הפעילות באזור גשר הישנה והשדות עד המושב ירדנה הורמו. פעילות הפינוי נעשית בצורה ידנית ומכנית בהתאם למאפייני השטח וסוג המוקשים. הרמת המוקשים נעשית על ידי חברה קבלנית, בפיקוח צמוד של חברה קבלנית נוספת ובפיקוח עליון של הרשות לפינוי מוקשים. תכנית הפינוי הינה לפנות את כל שדות המוקשים כולל שלב ב' של עמקים דרום עד נחל בזק במהלך 2015.

 

מידע שימושי ואזהרות למטיילים

​המרחב הגיאוגרפי של אתר עמקים מאופיין בקרקע אדמת סחף וריבוי נחלים ומעיינות. מידי שנה ישנם אירועי הצפות וסחף קרקע אשר משפיעים גם על שדות המוקשים. מוקשים רבים נסחפים ועלולים לזרום אל מחוץ לגבולות הגידור המקוריים של שדות המוקשים. בכל תנועה באזור הגובל עם שדות המוקשים יש להקפיד לנוע על צירים ידועים בלבד ולהימנע מתנועה בעת גשמים חזקים ואירועי סחף.  בכל מקרה יש לנהוג במשנה זהירות ולהיות ערניים לחפצים חשודים (ראו דוגמאות למוקשים שנסחפו) ולגדרות שקרסו. בכל תנועה יש להקפיד על הכללית הבאים:

  1. אין לחצות גדרות הנושאות שלטי מיקוש!

  2. ההליכה/תנועה/נסיעה רק בשבילים מסומנים בלבד.

  3. אין לגעת בחפצים בלתי מזוהים או חשודים, מחשש להיותם שרידי מוקשים.

  4. נכנסת בטעות לשטח מסוכן– עמוד במקום והזעק את כוחות הביטחון/משטרה.

 

  מוקש נגד אדם שהתגלה באזור עמקים והתעוות עקב לחות

​תמונות נוספות מפעולות הפינוי והפיקוח