דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

אילת

חברת פינוי: איתן לידור חברת פיקוח: זאב לבנון תאריך תחילת עבודה: 14.01.2013
שטח האתר: 541,000 מ"ר כמות מוקשים מוערכת: כ-5,000 שיטת הפינוי: משולב

אתר הפינוי אילת הכיל מוקשים מגוונים, שהונחו על ידי גורמים שונים. לאורך השנים, עם סיום מלחמת ששת הימים הונחו שדות מוקשים רבים באזור אילת והערבה על ידי צה"ל. שדות המוקשים במרחב זה הונחו על מנת להגן על מתקני תשתיות שונים, של חברת החשמל, מקורות, מתקני תקשורת ועוד. בנוסף, הונחו שדות מוקשים כקו הגנה למוצבים מרוחקים. מלבד שדות המוקשים שהונחו על ידי צה"ל, היה שטח נוסף בנחל נטפים, בסמוך לגבול עם מצרים שהיה חשוד במיקוש במיקוש מצרי.

אחד משדות המוקשים, היה במרחק של כ-500 מטר בלבד ממלון הרודס אילת, ובסמיכות של כמה עשרות מטרים מחוף ים סוף. במקרה אחר, פונה שדה מוקשים שהונח בקום המדינה ע"י צה"ל במוך לצומת משאבי שדה. במשך שנים הייתה גבעה חולית זו בסמיכות למשאבי שדה, וסימן שאלה גדול היה בנוגע לסיבת הגידור ושלטי המיקוש. במהלך הפינוי נחשפו המוקשים הישנים, כאשר חלקם היו שמורים עקב תנאי היובש במדבריים.

במסגרת אתר אילת פונו גם מספר אזורים שהיו חשודים במיקוש עקב סחף והעבודות בוצוע באמצעים מכאניים וידניים בהתאם למאפייני הקרקע והמיקוש.

 

מידע ואזהרות למטיילים

​אתר הפינוי אילת הכיל שדות מוקשים רבים אך נקודתיים במרחב הגדול שבין חוף אילת (בפינה הדרום-מזרחית של העיר) ועד לאזור צומת הערבה לאורך כביש 90. חלק משדות המוקשים היו בסמיכות למסלולי טיול מסומנים כמו נחל שלמה, נחל נטפים ועוד. תהליך הסרת הגדרות והשלטים של שדות המוקשים לעיתים אורך זמן וכל עוד קיימת גדר בשטח, אין לחצות גדר. כמו כן, בסמוך לצומת הערבה עובר נחל תמר, אשר בקצהו המזרחי מתחבר במניפת הסחף עם השפך של נחל צין. שטח זה חשוד במיקוש ולא פונה במסגרת פרויקט זה. כבכל שדה מוקשים, אין לחצות גדר מיקוש או אזורים משולטים ויש לטייל באזור זה במשנה זהירות. בעת טיול או ביקור בשטחי הערבה והרי אילת, הקפידו על הכללים הבאים:

  1. אין לחצות גדרות הנושאים שלטי מיקוש!

  2. ההליכה/תנועה/נסיעה רק בשבילים מסומנים בלבד.

  3. אין לגעת בחפצים בלתי מזוהים או חשודים, מחשש להיותם שרידי מוקשים.

  4. נכנסת בטעות לשטח מסוכן– עמוד במקום והזעק את כוחות הביטחון/משטרה.