דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

נבי אליאס

חברת פינוי: The HALO Trust חברת פיקוח: 4Ci תאריך תחילת עבודה: 02.04.2014
שטח האתר: 88,000 מ"ר כמות מוקשים מוערכת: 2500 שיטת הפינוי: משולב

שדה המוקשים (שד"ם) נמצא בסמוך לכפר א-נבי אליאס, השוכן על כביש 55 שמחבר בין קלקיליה לשכם, כק"מ אחד צפונית לאלפי מנשה. שדה המוקשים הונח על ידי הירדנים בשנת 1956 ומאז גבה מספר רב של קורבנות בקרב האוכלוסייה המקומית. בעיות של גניבת גדרות השד"ם, השילוט וחוסר מודעות בקרב התושבים המקומיים, הם אלה שהעניקו לשדה המוקשים הספציפי הזה סדר עדיפות באזור יהודה ושומרון. הפרויקט החל באפריל 2014 וצפוי להסתיים באמצע 2015. בסיום הפינוי הקרקע תחזור לבעליה ותמשיך לשמש את צרכיהם החקלאיים.

על פי המרשם הירדני באתר קיימים 501 מוקשים נגד טנקים (נ"ט) מסוג  MK5 ו-1507 מוקשים נגד אדם (נ"א) מסוג M35. החברה המבצעת את הפינוי The HALO Trust הבריטית, נתרמה לצורך ביצוע המשימה ביהודה ושומרון על ידי ממשלות ארה"ב, בריטניה, ניו זילנד והולנד. על הפרויקט מפקחת חברת 4CI שנבחרה לכך גם היא על ידי התורמים.

בפרויקט מתבצע פינוי ידני בשילוב של פינוי מכאני. הבלאי הגבוה של מוקשי  נ"א M35 (התפוררות הנפץ המתכתי לאבקה אשר אינה ניתנת לגילוי) והעירוב של מוקשי הנ"ט יצרו מצב שבו הפינוי הידני מתבצע בשיטת חפירה מלאה והפינוי המכאני עובר תהליך של סינון כפול. תהליך זה אורך זמן רב יותר מתהליך פינוי מוקשים מסורתי בערבה או באזור העמקים.

 

מידע שימושי ואזהרות

​הגישה לאתר אפשרית מתוך הכפר נבי אליאס, כאשר במהלך השבוע ישנה חסימה פיזית על ציר הגישה. בסופי השבוע ישנם שומרים הלובשים אפוד זוהר ותפקידם למנוע הגעת אזרחים לשטח האתר. הרשות לפינוי מוקשים ונפלים ​ממליצה להימנע מתנועת רכבים בדרכי עפר הנמצאות בין הכפר נבי אליאס לבין גדר ההפרדה שמדרום ליישוב צופים.