דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

פינוי ברמת הגולן

 

סמוך לקיבוץ שניר ולשביל המטיילים של נחל הבניאס, החלו במהלך חודש אוגוסט 2014 עבודות הפינוי של כ-600 דונם שטחים החשודים במיקוש סורי. אתר הפינוי "שניר" הינו האתר השני לפינוי מוקשים במרחב רמת הגולן והפרויקט השישי בכלל של הרשות לפינוי מוקשים.

 

המוקשים באתר "שניר" הוטמנו ע"י סוריה טרם מלחמת ששת הימים. מאז, שטחים נרחבים אלו סגורים מחשש למיקוש. הרשות לפינוי מוקשים מנהלת כעת את פרויקט הפינוי באמצעות חברות אזרחיות לפינוי המוקשים ולפיקוח. בשטח קיימים גם נפלים רבים מתקופת המלחמה ושאריות תחמושת מסוכנות.

 

פינוי שטחים אלו יאפשר תנועה בטוחה של מטיילים באזור והרחבת שטחים לשימושים אזרחיים כמו חקלאות, גידול בקר ומגורים. הפינוי מסוכן ומורכב כיוון שאין בידנו מפות של הנחת המוקשים או כל מידע אמין אחר המעיד על סוג המיקוש ומיקומו. בהתאם לכך, גובשו שיטות פינוי המשלבות בקרות איכות מחמירות לצורך הבטחת איכות הפינוי. עבודות הפינוי באזור מתואמות עם הקיבוץ הסמוך וכן עם הרשויות הרלוונטיות.

פינוי מוקשים באתר חד-נס​פינוי מוקשים באתר חד-נס

 

במקביל, הסתיימו עבודות הפינוי בסמוך ליישוב חד-נס של כ-600 דונם שטחים ממוקשים. אתר"חד-נס" היה האתר הראשון לפינוי במרחב רמת הגולן עקב סמיכות השטחים הממוקשים לבתי היישוב. גם במקרה זה, המיקוש שנמצא בשטח היה מיקוש סורי שהונח טרם מלחמת ששת הימים. במסגרת הפינוי, אותרו והושמדו למעלה מ-2,000מוקשים. בחלק מהמקרים, היו המוקשים רחוקים עשרות מטרים בלבד מבתי היישוב חד-נס. בשטח המפונה אותרו גם מתחמים צבאיים סוריים שהכילו ציוד שלא הוזז למעלה מ- 40 שנה. בין היתר גם מחברת של חייל סורי שהיה ממוקם במוצב ליד חד-נס (ראה תמונה). פינוי האתר הסתיים בהצלחה והשטח יעבור לאחריות הרשויות האזרחיות המתאימות.  

 

 השמדת המוקשים בסיום הפינוי בנחל הבניאס

 

 

בכל שאלה בעניין אתרי הפינוי במרחב רמת הגולן, ניתן לפנות אלינו בדף צור קשר.