דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

פינוי מוקשים מכאני

אמצעים מכאניים לפינוי מוקשים

 

פינוי המוקשים בישראלי מתבצע בשיטות ידניות ומכאניות יחד ובנפרד, על מנת להגיע לרמת הסמך הגבוהה הנדרשת בשחרור השטחים. הפינוי המכאני מכיל אוסף רחב של אמצעים ושיטות כאשר אופן השימוש ומידתיות השימוש בהם הם הגורמים להצלחת הפינוי.

בהוראה 9.50 של המפרט הלאומי ניתן למצוא פירוט אודות סוגי האמצעים וסוגי השיטות הקיימים כיום.

 

אמצעי הפינוי המכאניים מכילים ארבע קבוצות עיקריות:

  1. מכונות והתקנים מכאניים להכנת הקרקע לקראת הפינוי – התקן לקיצוץ צמחיה,  אלקטרומגנט להוצאת פסולת, גריפר (צבת) ועוד. המכונות ו/או ההתקנים להכנת הקרקע יכולים לבוא כפלטפורמה עצמאית או להיות מורכבים על גבי אמצעים מכאניים תומכים.

  2. מכונות והתקנים מכאניים מסוג פלייל/טילר/משולב– מכונות ו/או התקנים בעלי ציר מסתובב כשעליו מורכבות שרשראות עם פטישים ו/או שיני ברזל כבדות. התקנים בעלי המאפיינים הנ"ל יכולים להיות מורכבים על גבי אמצעים מכאניים תומכים או לבוא כפלטפורמה ייעודית. במרבית המקרים משמשים אמצעים מסוג זה להכנת הקרקע, צמצום רמת הסיכון או כפעולת פינוי בשטחים בעלי סיכון בינוני ונמוך.

  3. מכונות והתקנים מכאניים לניפוי/גריסה/משולב–מכונות/התקנים אשר מבצעים את פעולת הניפוי ו/או הגריסה. אמצעים אלו באים לידי ביטוי בשטחים קשים בעלי סיכון גבוה בהם נדרשת הפרדת חומרים בעומקים. ההפרדה שבתהליך הניפוי מאפשרת לטפל במוקשים באופן נפרדו אילו במקומות בהם לא ניתן לבצע את ההפרדה בצורה מיטבית, מופעל תהליך הגריסה אשר כותש את המוקשים לחלקים. קבוצה זו מכילה נפות סטאטיות, ויברציוניות ניידות או נייחות, נגררות באופן עצמאי או משולבות עם אמצעים מכאניים תומכים. הגריסה מתבצעת גם היא באמצעות מגרסות ו/או מטחנות על פלטפורמה עצמאית או כהתקנים ניידים.

  4. אמצעים מכאניים תומכים– כלים מכאניים הנדסיים כבדים  וכלים חקלאיים הפועלים בצורה משולבת עם אמצעי הפינוי השונים אשר נושאים את התקני הפינוי עליהם. כלים אלה ממוגנים בהתאם לאופי הפעילות והאיומים בשדה המוקשים הספציפי.

  5.  

 

בתמונה: התקן לניפוי וגריסה מכאנית מסוג "ALLU" שבו נעשה שימוש באתר העמקים.  

אמצעי הפינוי המכאניים נמצאים בשימוש החל מהפרויקט הראשון בנאות הכיכר ב-2012 ומרבית השטח שפונה עד היום בוצע באמצעים אלה. השילוב הנכון בין השיטות והאמצעים הנ"ל בהתאמה לסוג הקרקע וסוג המוקש הוא משימה לא פשוטה בכלל. על אף שנראה כי השימוש במכונות עדיף על סיכון עובדים בפינוי ידני, לא תמיד הדבר נכון כשהמשימה היא החזרת השטח ללא סכנת המוקשים. גם פעילות באמצעים מכאניים מרובה בסיכונים ולעיתים אף גבוהה מאלה שבפינוי הידני.

הרשות לפינוי מוקשים מגדירה את סל האפשרויות עבור חברות הפינוי ואלה קובעות את אופן ביצוע השיטה ויוצרות את השילוב המיטבי והבטיחותי ביותר בין האמצעים הקיימים. תהליך הפינוי המכאני מרובה בבקרות איכות פנימיות של חברת הפינוי ובקרות חיצוניות של חברת הפיקוח, מה שמעלה את רמת הסמך בפינוי. למען הסר ספק, ישנם מקרים בהם נדרשת חברת הפינוי לחזור שוב על פעולות הפינוי ואף לשנות את השיטה, כדי לעמוד בדרישות הקיימות.

בכל שאלה הנוגעת לפינוי המוקשים המכאני והטכנולוגיות הקיימות, סטנדרטים ורמות הסמך הקיימות בפינוי המוקשים בישראל, ניתן לפנות דרך דף צור קשר באתר.