דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

מידע גיאוגראפי בשטח

פרויקט פינוי מוקשים באשר הוא, הינו פרויקט בעל מאפיינים מרחביים. פינוי המוקשים מושפע מתנאי הסביבה והמרחב, ומשפיע על סביבתו הקרובה. הרשות לפינוי מוקשים הגדירה חלוקה של כל שטח המיקוש שאינו חיוני לביטחון המדינה לאתרים. כל אתר מחולק לחלקות עבודה. תכנון האתרים, והחלוקה לחלקות עבודה נעשים בעזרת כלי מערכת מידע גיאוגרפית - ממ"ג  (GIS) בעבודת שטח, בעזרת צילומי אוויר ברזולוציה גבוהה, במיפוי פוטוגראמטרי ובשימוש בתוכנות מתקדמות.

 

לאחר יצירת בסיס נתונים לכל אתר פינוי, מפורסמת מפה בפורטל הארגוני המקוון של הרלפ"ם ובה שכבות שהוכנו מראש לצורך עריכה בשטח. למפה זו ניגשים אנשי הרלפ"ם באמצעות מחשבי לוח (טאבלטים) או טלפונים ניידים ולמעשה מעדכנים מידע ותמונות מהשטח היישר למפות הפרויקטים.

 

 GIS לפינוי מוקשים בשטח

בהמשך, משותפת גם חברת הפינוי וגם חברת הפיקוח לאתר הפינוי באותה המפה וגם להם ניתנת הרשאה מיוחדת להוסיף ולערוך שכבות בזמן אמת מהשטח. באמצעות כלים אלו מתבצעת בקרה מתמדת ומהימנה לפעולות הפינוי וכן תיעוד של כל תהליך הפינוי.

פרויקט זה של הרלפ"ם נבחר לאחד מפרויקטי הממ"ג המובילים בישראל לשנת 2013, והוצג בכנסים שונים בארץ ובחו"ל. בעתיד מערכת זה תתרחב ותכיל גם מערכת מקוונת לדיווח וניהול מידע המשולב עם בסיס נתוני הממ"ג הקיימת.