דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

שמירה על הסביבה

השטחים הממוקשים נמצאים תחת כיפת השמיים, בטבע. היות ובשטחים הללו בדרך כלל לא הייתה נוכחות אדם שנים רבות, מתקיימים בהם זנים שונים של החי והצומח, ייתכן כי חלקם אף נדירים או מוגנים. גם חקר העתיקות האופייני כל כך לכל פינה בארצנו לרוב לא בוצע באזורים האלה. חלק מהשטחים הממוקשים אף הוכרזו כשמורות טבע או כאתרי עתיקות בגלל היותם סגורים ואסורים לכניסת בני אדם. מאפיינים אלה מציבים אתגרים רבים עבור הרשות לפינוי מוקשים במהלך פינוי השטח.

 הרשות לפינוי מוקשים פועלת בתיאום עם גורמי הסביבה השונים החל מהתכנון המקדים של הפרויקטים וכן במהלכם. במהלך פעולות הפינוי ישנו דגש חזק מאוד על שימור התכסית ככל הניתן, בעיקר כשמדובר בערכים מוגנים. הדגש הזה לעיטים משנה את שיטת הפינוי של החברות הפועלות, במיוחד כדי לא לפגוע בעץ, בצמח או בחיה המוגנת במקום. הדוגמאות לפעולות שימור שבוצעו במהלך הפינוי הן הצלת סלבדורה פרסית שצמחה בשדה מוקשים בנאות הכיכר, סריקה ידנית לאיתור חרדוני צב לפני פעילות מכאנית בערבה והשקיית עצים לאחר זיכוי השורשים ובטרם מילוי השטח.

שטיפת עץ שיטה בחלקה 1 נאות הכיכר.jpgשטיפת עץ שיטה בחלקה 1 נאות הכיכר 2.jpg 

בתמונה מימין אפשר לראות השקיה של עץ לאחר פינוי הקרקע הממוקשת משורשיו. בתמונה משמאל ניתן לראות את המצב בסיום מילוי השטח בקרקע נקיה. העץ חי וקיים עד היום.